0

سبد خرید

0

فایل های مهم وردپرسی برای بکآپ و روش صحیح آن

یکی از مهم ترین اصول در طراحی سایت داشتن نسخه پشتیبان از سایت شماست . یک مدیر یا طراح سایت به دلیل اینکه زحمات چند وقته و حتی چندین ساله اش از بین نرود نیاز دارد تا از فایل های خود هر از چند مدت بکآپ تهیه کند . در اکثر هاستینگ ها عملیات بکآپ گیری انجام میشود اما بعضی اوقات به دلیل حساسیت شما نیز خواهد بکآپ گرفتن از سایت خود خواهید بود و حتی ممکن است شما از سرور های مجازی استفاده کنید که در آنها بکآپ گیری انجام نمیشود . به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا مطلبی آموزشی درباره فایل های مهم وردپرسی برای بکآپ و روش صحیح انجام آن برای شما منتشر کنیم .

فایل های مهم وردپرسی برای بکآپ و روش صحیح انجام آن

 

چرا باید بکآپ بگیریم ؟

ممکنه این سئوال برای برخی افراد به وجود بیاد البته جواب اون بسیار ساده هست . همیشه امکان از دست رفتن اطلاعات هست و ما مجبوریم که یک نسخه پشتیبان از اطلاعات خودمون داشته باشیم . این نکته نه تنها در مورد سایت بلکه در مورد اطلاعات شخصی که بر روی گوشی های هوشمند ، کامپیوترها ، وسایل ذخیره سازی و سایر قطعات الکترونیکی که امکان ذخیره اطلاعات بر روی اونها هست صدق میکنه . در مورد سایت ها این حساسیت بالاتر میره بخاطر اینکه امکان بروز حملات DDOS ، ویروس ها و شل های مختلف بر روی سایت شما بیشتر از سایر مکان ها میباشد .

بکآپ گیری و داشتن نسخه پشتیبان فایل های شما را در مقابل اینگونه حملات و پاک شدن های ناخواسته بیمه میکند . در مورد بحث بکآپ گیری در وردپرس افزونه های متعددی وجود دارد که بعضی از آنها رایگان و بقیه پولی میباشند . علاوه بر اینها شما به صورت شخصی و دستی میتوانید از اطلاعات خود بکآپ تهیه کنید .

 

چه فایل هایی برای بکآپ گیری مهم هستند ؟

 

سه نوع فایل و یک پایگاه داده برای بکآپ گیری مورد نیاز هستند :

  • فایل های هسته وردپرس
  • فایل های موجود در پوشه wp-content ( شامل فایل های افزونه ها ، قالب ها و آپلود ها)
  • فایل پیکربندی وردپرس
  • بانک اطلاعاتی سایت شما

 

شما به صورت ساده برای بکآپ گیری میتوانید از طریق محیط FTP یا کنترل پنل هاست خود اقدام به گرفتن نسخه پشتیبان از سایت خود کنید . به جهت اطمینان خاطر بیشتر شما میتوانید تمامی پوشه ها و فایل های موجود در ریشه سایت خود را در یک فایل فشرده قرار داده و از طریق هاست خود (phpmyadmin) اقدام به export کردن پایگاه داده خود کنید .

فایل های مهم برای پیکربندی سایت شما شامل دو فایل میشود :

۱- فایل wp-config.php

۲- فایل  .htaccess

 

اگر میخواهید ، میتوانید یک برنامه تنظیم شده به صورت دوره ای برای بکآپ گرفتن از اطلاعات خود تنظیم کنید ، به عنوان مثال :

  • بکآپ گرفتن کامل از سایتتان (تمامی فایل ها و دیتابیس) به صورت ماهانه
  • بکآپ گرفتن جزئی ( مثلا فایل های درون پوشه wp-content) به صورت هفتگی
  • بگآپ گرفتن از دیتابیس به صورت روزانه

 

افزونه های زیادی برای گرفتن بکآپ از وردپرس شما وجود دارد که در پست های قبلی طراح سلطنتی درباره آنها توضیح داده ایم . شما میتوانید جهت دقیقتر بودن برنامه ریزی نسخه پشتیبان سایت خود از افزونه ها استفاده کنید و آنها را در یک مکان ذخیره سازی ثانویه قرار دهید . توصیه میشود هیچگاه نسخه پشتیبان را در همان فضای هاست و سایت خود قرار ندهید زیرا با پاک شدن اطلاعات سایت و هاست شما ، بکآپ شما نیز پاک خواهد شد .

 

امیدواریم که از مطلب فایل های مهم وردپرسی برای بکآپ و روش صحیح انجام آن لذت و استفاده کافی برده باشید . خوشحال میشویم نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را درباره مطالب آموزشی بلاگ طراح سلطنتی با ما مطرح کنید .

همتا وردپرس

همتا وردپرس با هدف ایجاد یک مرجع کامل در زمینه آموزش وردپرس ، افزونه وردپرس و قالب وردپرس از سال 1393 پا به عرصه وب گذاشت. ما در همتا وردپرس سعی می کنیم همواره به نیاز های شما کاربران عزیز در زمینه وردپرس فارسی پاسخ دهیم.قصد داریم به شما کمک کنیم تا سایتی پر قدرت راه اندازی کنید و تبدیل به مشتری همیشگی ما شوید.

بدون نظر